Davranış ve Kaygı Problemleri

Anksiyete, evcil hayvanlarda yoğun reaksiyonlara neden olan ve yaşam kalitelerini önemli ölçüde bozabilecek fizyolojik etkilere neden olabilen yaygın bir sorundur. Evcil hayvanlarda birden fazla stres etkeni tarafından tetiklenebilen kaygı durumları, insanların panik ataklarıyla karşılaştırılabilir ve evcil hayvanın zararlı stres yaşamasını önlemek için ciddi şekilde ele alınmalıdır. Evcil hayvanlarda strese neyin neden olduğunu ve etkilendiğinde köpeğinizi veya kedinizi nasıl sakinleştireceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Endişeli Evcil Hayvan Nedenleri

Evcil hayvan kaygısına neden olan sorunlar çeşitlidir ve herhangi bir yaştaki herhangi bir evcil hayvanı etkileyebilir. En yaygın evcil hayvan kaygı koşulları şunları içerir:

A) Ayrılık kaygısı – Bazı evcil hayvanlar sahiplerine aşırı bağlılık veya bağımlılık geliştirir ve ayrıldıklarında aşırı derecede üzülürler.

B) Gürültüden kaçınma - Evcil hayvanlar herhangi bir gürültüye karşı isteksizlik geliştirebilir, ancak yaygın tetikleyiciler arasında gök gürültüsü, havai fişekler, trafik gürültüsü ve boşluklar bulunur.

C) Seyahat kaygısı - Evcil hayvanlar rutini tercih eder ve onları tanıdık olmayan manzaralara, seslere ve kokulara maruz bırakan seyahatler aşırı uyarıcı ve korkutucu olabilir.

D) Yabancılar tarafından tetiklenen endişe - Bazı evcil hayvanlar, tanıdık olmayan insanlar veya evcil hayvanlar etrafında endişeli ve stresli hale gelir.

E) Yaşa bağlı kaygı — Evcil hayvanlarda bilişsel işlev bozukluğu, insanlardaki Alzheimer hastalığına benzer ve hafıza kaybı, öğrenme yeteneğinde bozulma ve kaygıyla sonuçlanan kafa karışıklığı gibi sorunlara neden olur.

Evcil Hayvanınızın Endişeli Olduğunun İşaretleri

Kediler ve köpekler kaygılarını farklı şekilde göstererek, evcil hayvanlar çeşitli şekillerde stres sergileyebilir.

KEDİLER

Akut stres, düzleşmiş kulaklar, genişlemiş öğrenciler, hırlama, saklanma ve saldırganlık gibi belirtilere neden olma eğilimindedir. Kronik bir durum, kedinin davranışını ve rutinini etkileyerek uygunsuz idrara çıkma veya dışkılama, aşırı bakım, iştah azalması, yıkıcı davranış ve etkileşimin azalması gibi sorunlara neden olabilir.

KÖPEKLER

Endişeli köpeklerdeki belirtiler arasında aşırı havlama, nefes nefese kalma, huzursuzluk, yıkıcı davranış, salya akması, evde idrar yapma veya dışkılama ve saldırganlık sayılabilir.

Endişeli Evcil Hayvanınızı Yönetmek

Bir evcil hayvanın kaygı bozukluğu, sıkıntılarını hafifletmeye yardımcı olmak için uygun şekilde ele alınmalı ve yönetilmelidir. Endişeli evcil hayvanlara yardımcı olacak önlemler şunları içerir:

VETERİNER RANDEVUSU PLANLAMA

Anksiyete bozukluğundan etkilenen herhangi bir evcil hayvan, bir veteriner hekim tarafından değerlendirilmelidir. Gürültüden kaçınma, kas-iskelet ağrısı ile bağlantılıdır ve bilim adamları, evcil hayvanın ağrısının, yüksek bir gürültüyle gerildiklerinde veya ürktüklerinde daha da kötüleştiğine ve olumsuz bir ilişki ile sonuçlandığına inanırlar. Ek olarak, endişeli evcil hayvanların belirtileri, böbrek hastalığı veya bilişsel işlev bozukluğu gibi tıbbi bir durumu gösterebilir ve sorunu başka yöntemlerle çözmeye çalışmadan önce bu tür sağlık sorunları göz ardı edilmelidir.

EVCİL HAYVANIN BEDEN DİLİNİ OKUMAYI ÖĞRENMEK

Evcil hayvanlar iletişim kurmak için vücut dillerini kullanırlar ve sinyallerini nasıl anlayacaklarını bilmek, onları en kısa zamanda üzücü bir durumdan kurtaracaktır.

GÜVENLİ BÖLGE OLUŞTURMAK

Evcil hayvanlar, bunaldıklarında veya endişelendiklerinde kaçabilecekleri evde sessiz bir yere sahip olmalıdır. Bu alan, her zaman erişebilecekleri bir dolap veya küçük bir iç oda olabilir. Fırtına veya havai fişek gösterisi gibi bir olay tahmin edilebildiğinde, gürültüden kaçınan evcil hayvan, dışarıdaki gürültüyü boğmak için müzik veya televizyon çalarak güvenli bölgeye kapatılabilir.

EVCİL HAYVANINIZI RAHATLATMAK

Bir evcil hayvan endişeli olduğunda, evcil hayvan sahibi endişelerini şiddetlendirmemek için sakin kalmalı ve sakinleştirici bir sesle konuşarak onu rahatlatmalıdır.

EVCİL HAYVANINIZIN DUYARSIZLAŞTIRILMASI

Bu teknik, evcil hayvanı kaygı tetikleyicilerinin seyreltilmiş versiyonlarına maruz bırakmayı ve sakin kaldıkları için ödüllendirmeyi içerir. Tetik, evcil hayvanın tepkilerinin nedenine alışmasına yardımcı olmak için her seansta yoğunlaştırılabilir.

EVCİL HAYVANINIZIN ŞARTLANDIRILMASI

Karşı koşullandırma, bir evcil hayvana olumlu bir deneyimi kaygı tetikleyicileriyle ilişkilendirmeyi öğretmeyi içerir. Örneğin, başka bir köpek yaklaştığında endişelenen bir köpeğe oturması ve bu durumda bir muamele beklemesi öğretilebilir. Tekrarlama yoluyla, köpek yaklaşan bir köpeği bir tedavi almakla ilişkilendirir.

THUNDERSHİRT KULLANMAK

Sıkı oturan yelekler, bazı evcil hayvanların stresli durumlarda sakin kalmasına yardımcı olur. Bu cihazlar, evcil hayvanın sırtına ve yanlarına tutarlı bir baskı uygulayarak, refah duygusunu destekleyen bir endorfin salınımına neden olur. Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanın cihazla olumsuz bir ilişki kurmasını önlemek için keyifli zamanlarda evcil hayvanlarını ThunderShirt'e alıştırmalıdır.

İLAÇ TEDAVİSİ SAĞLAMAK

Bazı evcil hayvanların anksiyete bozukluğu o kadar şiddetlidir ki, durumlarını yönetmek için ilaçlara ihtiyaç duyarlar. Evcil hayvan için en iyi ilacı belirlemek için bir veterinere danışılmalıdır.

Endişeli Evcil Hayvanları Önleme

Evcil hayvanlardaki tüm anksiyete bozuklukları önlenemez, ancak bazı adımlar evcil hayvanın riskini azaltabilir. Bunlar şunları içerir:

Evcil hayvanınızı sosyalleştirme - Uygun şekilde sosyalleştirilmiş evcil hayvanlar, yaşamlarının ilk birkaç ayında çok sayıda yeni görüntüye, sese, kokuya, insana, diğer hayvanlara ve durumlara maruz kalırlar ve bu da yeni deneyimlere uyum sağlamayı öğrenmelerine yardımcı olur. Uygun şekilde sosyalleştirilen evcil hayvanların kaygı geliştirme olasılığı daha düşüktür.

Evcil hayvanınızın kasa eğitimi - Kasa eğitimi, bir evcil hayvanın, yalnız bırakıldığında veya stresli durumlarda kasasını güvenli bir yer olarak görmesine yardımcı olabilir. İlk olarak, evcil hayvanın sandığına uygun şekilde alışmasını sağlamak için uygun adımları atın.

Uygun zihinsel ve fiziksel uyarım sağlamak - Evcil hayvanların, meşgul kalmalarına yardımcı olmak için fiziksel ve zihinsel uyarıma ihtiyacı vardır. Evcil hayvanın zihnini ve vücudunu egzersiz yapmak, zenginleşme sağlayabilir, stresi azaltabilir ve normal davranışlar için uygun çıkışlar sağlayabilir.

Bir evcil hayvanın kaygı bozukluğunu uygun şekilde ele almak, şiddetli sıkıntılarından ciddi sonuçlar almadıklarından emin olmak için önemlidir. Evcil hayvanınız kaygı belirtileri gösteriyorsa, veteriner randevusu planlamak ilk adım olmalıdır.