Göz Hastalıkları - Oftalmoloji

Kendini işine adamış ve bu konuda yenilikleri takip eden ve uygulama yolunda bilimsel yol izleyen veteriner hekimlerimiz, veteriner göz hastalıkları ve enfeksiyonlarının teşhisi, tedavisi ve önlenmesini sunar.

Dora Veteriner'deki Oftalmoloji hizmeti, çok çeşitli muayene/teşhis testleri, tıbbi tedavi ve genel oftalmik prosedürleri sağlar.

Gerektiğinde, mümkün olan en kapsamlı hasta bakımını sağlamak için diğer uzmanlık hizmetlerimiz ve veterinerinizle yakın bir şekilde çalışıyoruz.

İşte evcil hayvanınızın ilk oftalmoloji ziyaretinde neler bekleyebileceğiniz.

Yaygın olarak tedavi edilen durumlar ve hastalıklar:

Katarakt
Keratokonjonktivit Sicca (kuru göz) (KCS)
Kornea ülserleri
Glokom
Üveit
Distikiyazis
Kiraz göz
Entropiyon
Oftalmik Teşhis ve Test

Nazolakrimal sistemin (gözyaşı kanalı) değerlendirilmesi için dakriyosistorinografi.
Elektroretinogram (ERG), retina hastalıklarını ve retinanın ışık uyaranlarına karşı elektriksel işlevini teşhis etmek için.
Ülserler için floresein ve gül bengal boyası.
İridokorneal açının değerlendirilmesi için gonyoskopi.
Göz kapakları, iris, kornea, lensin mikroskobik muayenesi.
Retina muayenesi
Kuru göz için Schirmer gözyaşı testi.
Gözün ön kısmının incelenmesi için yarık lamba biyomikroskopu.
Glokom için tonometri.
Ultrasonografi (oküler ve orbital)

CERRAHİ HİZMETLER:

Blefaroplasti: Göz kapağı tümörleri ve doğuştan gelen kusurlar dahil olmak üzere çeşitli durumlar için rekonstrüktif göz kapağı ameliyatı.

Katarakt ameliyatı: Katarakt için tek etkili tedavi cerrahidir. Fakoemülsifikasyon, daha sonra gözden çıkarılan merceği emülsifiye etmek (parçalamak) için ultrasonik enerji kullanır. Optimum ameliyat sonrası görüşü sağlamak için çoğu durumda göze sentetik bir göz içi lens yerleştirilir. Komplikasyonlar mümkün olsa da, katarakt ameliyatı hastaların çoğunda görüşü geri kazanmada başarılıdır.

Kornea nakli: Hasarlı veya hastalıklı bir korneanın tamamının (penetran keratoplasti) veya kısmen (lamellar keratoplasti) bağışlanmış kornea dokusu (veya sentetik materyal) ile değiştirildiği cerrahi bir prosedür.

Kriyoterapi: Çeşitli koşulları (disthia, göz kapağı neoplazisi, ektopik kirpikler) tedavi etmek için çok düşük sıcaklık uygulaması (ardından çözülme).

Enükleasyon: Gözün cerrahi olarak çıkarılması. Bu tip cerrahi, çeşitli oküler tümörler, şiddetli oküler travma ve aksi takdirde kör ve ağrılı olan gözlerde endikedir.

Eviserasyon ve Göz İçi Protez: Gözün iç içeriğinin cerrahi olarak çıkarılması ve ardından göz içi protezinin yerleştirilmesi.

Göz kapağı ameliyatı:

Keratektomi: Çeşitli kornea patolojileri için kornea dokusunun cerrahi olarak çıkarılması.

Glokom ameliyatı: Hasarlı veya hastalıklı korneanın bağışlanmış kornea dokusu (veya sentetik materyal) ile değiştirildiği cerrahi bir prosedür.

Grid Keratotomi: Rahatsız edici veya yavaş iyileşen kornea ülserleri üzerinde gerçekleştirilen cerrahi bir prosedür.

Lazer Cerrahisi: Glokom, oküler neoplazi ve kistleri tedavi etmenin yanı sıra retinopeksi (retina yırtılmasını veya dekolmanını önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olan prosedür) gerçekleştirmek için kullanılır.

Lüks Lens Çıkarma: Çıkık bir lensin cerrahi olarak çıkarılması.

Glokom ameliyatı:

Kuru göz ameliyatı: Parotis Kanal Transpozisyonu, medikal tedaviye yanıt vermeyen KCS'li hastalar için bir tedavi seçeneğidir . Bu ameliyat, parotis tükürük kanalının ağızdan göze yeniden yönlendirilmesiyle sonuçlanır, böylece oküler yüzey gözyaşı yerine tükürük ile yağlanır.

Kornea ülserlerinin cerrahi onarımı